Responsywność strony

Responsywność strony (ang. Responsive Web Design) oznacza nowe podejście do projektowania i wdrażania stron. Jest to koncepcja, dzięki której strona może zostać zoptymalizowana oraz dostępna bez wzlęgu na urządzenie, z którego jest odczytywana.

Co to znaczy, że strona jest dostępna?

Jeśli chodzi o responsywność strony i jej dostępność, chodzi o to, że strona powinna mieć nawigację przygotowaną do rozmiaru ekranu. Powinna być ona czytelna oraz mieć opcję scrollowania (ale tylko w osi góra-dół). Korzystanie z takiej strony bez względu na urządzenie powinno być komfortowe dla użytkownika. W obecnych czasach powinniśmy być przygotowani na to, że strony internetowe nie są przeglądane tylko na komputerze, ale także i smartfonach oraz tabletach.

Strony internetowe obecnie nie opierają się tylko na stworzeniu wyglądu. Musimy koniecznie pamiętać, żeby podczas tworzenia strony zwracać uwagę na wersję dla urządzeń mobilnych, które posiadają małe rozdzielczości. Aktualnie w świecie mobilnym mamy praktycznie wszystkie telefony z ekranem dotykowym, a przez to nie możemy wrzucać wszystkiego z wersji komputerowej do wersji mobilnej. Na samym początku musimy przeprowadzić prawidłową hierarchizację danych. W związku z tym na urzadzeniach mobilnych powinny wyświetlać się tylko takie elementy, które są niezbędne i nie zaburzą funkcjonowania strony.

Sprawdź bezpłatnie mobilność swojej strony pod adresem testmysite.thinkwithgoogle.com

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu strony?

Kiedyś projektując stronę internetową, nikt nie zwracał uwagi na to czy ktoś będzie jej używał na telefonie. Czasy się zmieniły, bo teraz coraz więcej osób chce mieć łatwy dostęp do wszystkich opcji na swoim telefonie czy tablecie, który może zabrać wszędzie ze sobą. Przy tworzeniu strony pamiętajmy o tym, że palec, którym operujemy podczas korzystania z telefonu, jest o wiele mniej precyzyjny niż kursor myszki. Podczas projektowania wersji mobilnej pamiętajmy o tym, aby wszystkie zakładki były odpowiedniej wielkości aby mieć łatwość dostępu.